moment prosím

Kalendář akcí
Klientská sekce

email    

heslo    

Nová registrace | Heslo?!

Projekt Eko Osada Bílé Karpaty

14.06.2017  

Projekt Eko Osada Bílé Karpaty:

V pěkné střediskové obci Vrbovce v údolí Bílých Karpat na hranici Moravy a Slovenska nám za 6 let vznikla malá osada, kde je přírodní ubytování na zkoušku, možnost prohlídky ve CT a NE 10-15 00 a kolem je nyní 7 mladých rodin plus starousedlíci. Dále máme 9km od osady dětský tábor, na letní akce, kde nám mimo jiné vzniká lesní školka a 1km od tábora budujeme Ekomuzeum s veřejnými dílnami a ubytováním, kde se mohou nové rodinky zatím ubytovat, než budou mít vlastní bydlení. V okolí této osady s příznačným názvem "ŠANCE" se snažíme o vznik nové soběstačné a eko–logické osady.

Nemovitosti ke koupi v okolí jsou, práce také. Kdo má zájem cestu si najde. Rádi bychom přitáhli do osady tvořivé, schopné samostatné lidičky a hlavně mladé rodiny s dětmi, vzhledem k naší nové vizi inovativní školy. Se zájmem se spolupodílet na tvoření komunity směřující tvořivou cestou k všestranému rozvoji osobnosti (rozvíjení různých umění, zručností, pravidelné cvičení Chi-kung, Kyusho...).  Hledáme ty jenž chtějí jít cestou soběstačnosti, žít odpovědný život a něco již umí. Nyní aktuálně hledáme někoho, kdo rád sedí u PC, papírů a šanonů v klidném prostředí :) ...na administrativu, řešení rezervací tmy, jurty, odpovídání na emaily, projektový manažer, ale též správce osady, školy, organizátor akcí, řízení jednotlivých našich projektů a šikovné řemeslníky.

Hledáme též Eko investory a podnikatele na komunitní odpovědné podnikání. Viz. například náš pozemkový spolek nebo výroba slaměných panelů, ručního pevného nábytku, mobilních domů, vylepšených evropských jurt a výstavba staveb apod..

Každá rodina má soukromou zónu, společné jsou prostory pro zvířata a na cvičení. Nyní se snažíme opravit starý objekt, který by mohl sloužit nejen jako sociální bydlení pro rodiny a komunitní dům na 1/2 cesty.

   

Jakým směrem se bude vyvíjet cesta každého jednotlivce nebo rodiny je pouze a jen na vás.

Tedy můžeme se snažit pomoci, ale je třeba být aktivní. Koho tento projet zajímá, tak může přijet na návštěvu, seznámit se a prohlédnout si okolí. Můžeme vám ukázat pozemky a domy v okolí, které víme, že jsou na prodej, však podívat se poté dokážete i sami na realitních serverech :). Jelikož my veškeré návštěvy osady máme jako konzultaci za příspěvek, logicky tento čas bereme jako práci viz návštěvy u nás.

Nebo je možné pobýt v naší kruhové nízkoenergetické slaměno-hliněné jurtě nebo SRDCI a nebo na pobyt v tme, info najdete zde u našich domečků k dispozici... .

Osada není developerský projekt, ale vzniká spontálně stejně jako jakákoli jiná vesnice nebo osada V MINULOSTI.

Při stavění klademe na první místo ohleduplnost ke krajině a používání tradičně osvědčených přírodních materiálů převážně z místních zdrojů (dřevo jako základní konstrukční prvek; omítky, zdivo či střešní krytina na bázi přírodních surovin; tepelně izolační materiály z plně obnovitelných zdrojů).

Součástí projektu je také využívání přírodních zdrojů energie či zadržování a recyklace vody přímo na pozemcích. Cílem je dosažení ohleduplné trvalé udržitelnosti. Osada by se měla stát ukázkou nového možného směru žití s možností přijet a vyzkoušet si zde krátce i dlouhodobě pobýt. Evoluční myšlenka počítá s kombinací funkčních technologií (ať jsou staré 5000 let nebo 5 minut) v souladu s přírodou.

 

 

Konečný návrh domu a použité materiály si rozhoduje každý majitel na svém pozemku sám po konzultaci s obcí, stavebním úřadem a případně občanským sdružením Eko Osada o.z.. Vznikají zde domy převážně venkovského charakteru se sedlovými střechami, na některých místech i kruhové přírodní domy se zelenými střechami. Jako ukázka evoluce vesnice, přechod z pěkné tradiční architektury na pěknou a ohleduplnou moderní přírodní architekturu. 

Zajímavé pro vysoké školy a studenty: Vzniká zde praktická ukázka využívání čisté energie, různé typy větrných turbín postavených svépomocí, využívání tepla země, využívání slunce pro získávání energie. Fotovoltaiku dnes zná každý, ale například malé bioplynové stanice vyhřívané kompostem - Biomilíř, termočlánky na kamnech zajišťující elektřinu v zimě, když nesvítí slunce zná málokdo. Též se snažíme o soběstačnost v zásobování potravinami ve spolupráci se sousedy a farmami v okolí za pomoci tzv. lokální svépomocné sítě.

Inspirováni podobnými osadami v Rakousku, USA, Anglii a Rusku myslíme i na sociální fungování osady. Už pomalu vzniká komunitní centrum - společenský prostor, kde bude větší vybavená kuchyň, knihovna, hračky a projekční plátno, kde se mohou sousedé a maminky s dětmi sejít, společně si například uvařit, pohlídat si děti, pustit si film, učit se od sebe navzájem, pořádat si akce. Buduje se zde i společná zahrada s přírodním koupacím jezírkem, hřištěm pro děti i dospělé, ohništěm, trampolínou. Pro mladé rodiny může projekt nabídnout nový zdravý životní styl ohleduplný ke svému okolí.

Lidé v Osadě:

Dum prihrnuty zemi LammasPředpokládáme, že projekt přiláká vzdělané, evolučně a zároveň alternativně smýšlející mladé rodiny, tedy bude zde jistě zastoupení různých tradičních řemesel a učitelé, léčitelé, farmáři apod.. Z této souvislosti zde již vzniká alternativní škola pro děti a dospělé.  Cesta k poznání a duchovnímu růstu je naším cílem a naopak. Něco o nás je zde...

Také je naší snahou vytvořit lokální ekonomický systém, který je postaven na spolupráci státní správy, podnikatelů s třetím dobrovolným neziskovým sektorem. S cílem podporovat rozvoj místní ekonomiky a zaměstnanosti.

Doufáme, že projekt přiláká praktické lidi, kteří si uvědomují širší souvislosti a věří v šťastné žití vytvořením soběstačné pracovité společnosti podobně směřujících a přitom samostatně hospodařících sousedů.

   

Občanské sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z. pomáhá realizovat obydlí pro trvale udržitelný život.

Tel.: 00421 944 293 223
       00420 739 486 553
email.: ekovesnice@gmail.com

 

Související články:

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 ekovesnice.cz